Hledáme místo pro stálou expozici Jiřího Wintera Neprakty


Jiří Winter byl jedním z nejznámějších výtvarníků 20. století a jeho výtvarná tvorba provází už několik generací doslova na každém kroku od dětství až do dospělosti. Kniha Černí baroni, kterou napsal jeho kamarád a dlouholetý spolupracovník Miloslav Švandrlík a kterou Jiří ilustroval, byla nepochybně nejčastěji podomácku přepisovanou a překreslovanou zakázanou knihou z období komunistické totality a stala se - společně s celým dílem Jiřího Wintera - nedílnou součástí toho, čemu se říká kulturní povědomí národa.

Navrhuji tedy například tyto expozice:

  1. Stálou výstavu na téma divadelní, filmové a televizní tvorby Jiřího Wintera - Neprakty. Jiří často navrhoval filmové a divadelní kostýmy a scény, či jeho dílo doplňovalo hru nebo film jiným způsobem. Legendárními se stala například filmová pohádka Šíleně smutná princezna či divadelní hry Těžká Barbora nebo Osel a stín, v nichž Jiří navrhoval kostýmy a kulisy. Jiřího tvorba televizní byla tak rozsáhlá, že by zaplnila samostatné muzeum.
  2. Stálou expozicí díla Jiřího Wintera, která by byla každoročně obměňována. Bylo by pěkné vystavit i méně známou tvorbu, například paralelní a veřejnosti neznámé výtvarné dílo (akvarely, olejomalby, fotografie atd.), výtvarné začátky, ilustrace do odborných přírodovědných knih a časopisů, ale také například akty a portréty. Můžeme část výstavního prostoru věnovat tvorbě pro dospělé návštěvníky a vystavit půvabné akty. Jiřímu se totiž podařila nevídaná a zcela ojedinělá věc - "propašoval " erotiku do humoristického časopisu, vydávaného ústředím komunistické strany.
  3. Interaktivní hernou pro děti, v níž by malí návštěvníci měli k dispozici knihy, komixy, omalovánky, hádanky a rebusy, stavebnice, vystřihovánky, stolní hry a hračky z tvorby Jiřího Wintera. Jiřího tvorba pro děti je velice krásná a rozsáhlá. Legendárním se stal například komix o dvou dětech z pravěku Sekovi a Zule a jejich zvířecích přátelích, podle něhož bude tento rok (doufám už konečně) dokončen celovečerní animovaný film. Expozice by bylo možné doplnit například projekcemi ostatních animovaných filmů, které jsou též velmi pěkné.
  4. Stálou výstavou sbírek etnografických a antropologických. Antropologické sbírky jsou velmi vzácné a byly by ozdobou Národního muzea (kdyby se mi chtělo je tam dávat). Jiřího antropologická činnost, resp. spolupráce se slovutným antropologem Prof. Vlčkem je veřejnosti málo známá a přitom nesmírně zajímavá a záslužná. Také bych ráda vystavila sbírky zoologické, sbírky starožitností, orientálního umění atd.

    Jiřího sbírkové předměty si často půjčovalo Národní, resp. Náprstkovo muzeum v Praze, neboť jsou mimořádně pěkné a zajímavé.Mám ještě jeden návrh - část antropologických sbírek Jiří získal od legendárního cestovatele z počátku minulého století Alberta Vojtěcha Friče, s nímž se Jiří - navzdory vysokému věkovému rozdílu - velmi spřátelil. A protože A.V.Frič nemá v Čechách žádné vlastní muzeum, ač by si jej nepochybně zasloužil a dokonce jeho slavné sbírky nejsou umístěny v Praze v Národním muzeu, ale převážně v muzeích v Peterburgu a v New Yorku, navrhuji část prostoru věnovat A.V.Fričovi, který Jiřího velmi významně ovlivnil a vzbudil v něm sběratelské nadšení.

    O osobnosti A.V.Friče zde psát nemohu, na to není dostatek prostoru, ale zmíním jednu zajímavost, která není příliš známá. O zálibu v pěstování kaktusů, typickou pro český národ (počet organizovaných kaktusářů je druhý nejvyšší v Evropě), se zasloužil A.V.Frič, který byl mimo jiné též nadšeným botanikem a kaktusy přívážel ze svých cest (několik druhů sám objevil a popsal). Na svých přednáškách pak pro pěstování kaktusů nadchnul své posluchače a toto nadšení zde přetrvává více než sto let. Mohli bychom tedy výstavu doplnit malou sbírkou kaktusů a občasnými "kaktusářskými" akcemi.

  5. Archivem díla, v němž by byla přehledně uspořádaná tvorba - knihy, časopisy, noviny s ilustracemi i články, fotografie, filmové dokumenty, katalogy a záznamy z výstav, nahrávky atd.

Takové místo by bylo jedinečným zdrojem informací nejen o tvorbě Jiřího Wintera, ale i o celé historické epoše, v níž "kreslíř Neprakta" žil a tvořil, počínaje idylicky působící první republikou, přes období nacismu, v němž Jiří přišel o téměř celou rodinu a sám (jakožto účastník protinacistického odboje) jen šťastnou shodou okolností nepřišel též o život, přes období komunistické totality (Černé barony soudruzi Jiřímu ani Miloslavu Švandrlíkovi nikdy nezapomněli a důsledně oběma autorům ztrpčovali život po celá dlouhá desetiletí) až po zlom roku 1989 a polodivoká léta devadesátá, po něm následující.
A také následující ztišení, když se život poněkud uklidnil a lidé si na svobodu a demokracii začali zvykat.

Jiří Winter tím vším proplouval, obklopen svými zvířaty a sbírkami a milován snad celým českým národem. Bylo by moc pěkné, kdyby se muzeum a galerii podařilo realizovat.

V případě nápadů prosím pište na d.winterova11@gmail.com.

Oficiální stránky Jiřího Wintera Neprakty - https://www.jiriwinterneprakta.cz/

Obrázek uživatele Dikobraz

Dikobraz

Dikobraz je komunita humoru. Máme rádi humor, protože uvolňuje napětí a prozrazuje, s kým máte tu čest. Jsme drzí, jsme sví. Společně předcházíme tisícům slov. Šéfredaktorem Dikobrazu je Kryštof Bernat.

Líbilo? Sdílejte a udělejte radost přátelům
Další články s vtipy? Dejte like a dáme vědět!
Nejčtenější články
  1. 2 402 přečtení
  2. 2 082 přečtení
  3. 1 322 přečtení
  4. 1 046 přečtení
Usměj se na Dikobrazu
Přihlas se nebo Klikni a koukej