Vtipy, vtipné obrázky a černý humor k aktuálnímu dění

Andrzej Mleczko - Pouze pro dospělé


Andrzej Mleczko - Pouze pro dospělé

Asi není žádným tajemstvím, že mezi moje oblíbené kratochvíle patří návštěvy antikvariátů. A to nejen u nás doma, ale i v cizině, kam v rámci dovolených jezdívám. Při vánoční návštěvě Wroclawi jsem zůstal věrný této tradici. Do oka mi padly dva antikvariáty v blízkosti radnice na starém městě. A z obou jsem si domů přivezl zajímavý úlovkek. Monografii Eryka Lipiňskiego a knížečku Andrzeje Mleczka „ Tylko dla doroslych „ což by se dalo přeložit jako „ Pouze pro dospělé „.

Tentokrát ponechám, trochu neprávem, stranou rozsáhlé dílo velikána polské karikatury Eryka Lipiňskiego, jehož jméno nese nejen Muzeum kresleného humoru ve Varšavě, ale i každoročně udělované prestižní ocenění nejlepšímu současnému polskému autorovi. Ten, kdo získá sošku Eryka, ten už skutečně hodně znamená, a to nejen ve své domovině, ale i ve světě. Ke knížce tohoto „ otce „ polské karikatury se zcela jistě a rád vrátím v nějakém svém příštím povídání.

Tak tedy několik životopisných dat o umělci Andrzeji Mleczkovi. Narodil se 5.1.1949 v Tarnobrzegu. Je známý jako ilustrátor, autor satirických kreseb zveřejňovaných v tisku, malíř a scénograf, reklamní grafik a tvůrce plakátů. Také jako herec, byl obsazen do epizodních rolí v několika filmech. Poprvé se jeho kresba objevila v týdeníku „ Student „ v roce 1971. Od té doby publikoval přibližně 20 000 kreseb a ilustrací v různých časopisech. Uspořádal více než 120 národních a asi 30 zahraničních samostatných výstav. Jeho ilustrace se objevily ve více než 40 knihách a albech. Založil a provozuje dvě autorské galerie, a to v Krakově od r. 1983 a ve Varšavě od r. 2002. Za svoje výtvarné působení získal četná ocenění. Jeho kniha „ Sex, mýdlo a powidlo „ obdržela ocenění Krakowská kniha měsíce listopad 2008. Dále potom získal cenu města Krakowa za vynikající tvůrčí úspěchy 2010. V témže roce také cenu Kisiel v kategorii novinářů a v roce 2005 z rukou ministra kultury převzal stříbrnou medaili „ Zaslužony Kulturze Gloria Artis „

Samotná kniha Tylko dla doroslych ( Pouze pro dospělé ) je plně věnovaná lidské sexualitě ze všech možných úhlů pohledu. Na 143 stranách s humorným nadhledem i satirickým úšklebkem rozebírá širokou oblast sexuality. Náměty jsou vybírány bez jakýchkoli tabu. A tak zde vidíme jak kresby inspirované autoerotikou, tak sexem mezi partnery či skupinovým sexem. Jak sex mezi lidmi, tak sex mezi zvířaty, dokonce i sex člověka se zvířetem, zoofilii. Sex mezi různými etniky, sex mezi dětmi samotnými, pedofilii, sex mezi seniory čili gerontofílii. Sex ovlivněný náboženskými představami i sex pohádkových bytostí. A mnoho dalšího z kategorie intimní tvorby a sexu. Přes to, že jsou mnohé kresby inspirované tématy tabuizovanými či společensky cíleně a taktně opomíjenými, musím zkonstatovat, že se jedná o dílka vkusná a nijak zásadně nepobuřující čtenáře a diváky. Jsou zpracovaná tak, aby nevyznívala vulgárně, aby v divákovi nevznikal pocit opovržení či odporu. Jejich vysoká výtvarná úroveň jenom podtrhuje a zdůrazňuje kvality knížky a je v rovnováze s obsahovou částí.

Knihu vydalo vydavatelství Iskry ve Varšavě 2007. Do tisku připravil Notus Varšava, vytiskla tiskárna Vydavatelství W. L. Anczyca Krakow. Doporučená cena publikace je 34,90 zl. ( já jsem za ní utratil 54,00 zl.)

A nezbývá, než Vás pozvat na malou prohlídku popisované publikace. Doufám, že Vás pobaví a rozesměje tak, jako pobavila a rozesmála i mne.

Autoři v článku Andrzej Mleczko
Ne, 14/01/2018 - 15:57
Co na to říkáte?
TOPlist