Vtipy, vtipné obrázky a černý humor k aktuálnímu dění

Chlapi, sluňme se, a budeme pěkně čůrat


WINSTON-SALEM – Pro muže může být přiměřené slunění otázkou prevence rakoviny prostaty. V jedné z nejrozsáhlejších studií věnované působení UV záření na lidský organismus bylo odhaleno, že právě přiměřená dávka sluníčka může snížit riziko vzniku zhoubného bujení v prostatě až na polovinu.

„Dosud jsme věděli o rakovině prostaty jen pár věcí, které nelze změnit, že se vyskytuje u starších mužů, zvláště u černochů a v severních zeměpisných šířkách,“ prohlásil profesor Gary Schwartz z Wake Forest University v Severní Karolíně. V jeho studii z roku 1990 bylo prokázáno, že zhoubný nádor prostaty měli častěji muži mající také nedostatek vitaminu D v důsledku nedostatku slunečního záření. Podle Schwartze to byli nejčastěji staří černoši žijící v severně položených zemích. Neaktivní forma vitaminu D vzniká právě v kůži působením ultrafialového záření a je pak přeměněna v metabolicky aktivní formu v játrech a ledvinách.

Od té doby několik odborných studií prokázalo, že občasné slunění může snížit riziko rakoviny prostaty. Pokud se muži pravidelně vystavují slunci mimo polední kritické období, kdy je záření kvůli tenké ozónové vrstvě obzvláště nebezpečné, pak preventivně chrání také svou prostatu před nádorovým onemocněním. „Většina z nás tráví velkou část svých životů uvnitř domů. Nemáme dostatečně vysokou hladinu vitaminu D, který by nás chránil proti běžným rakovinám. Vitamin D je přitom levný a dostupný, je dobré, že se o něm dnes mluví,“ tvrdí profesor Richard Strange z britské Keele University.

Je však důležité mít na paměti, že UV záření obsažené ve slunečních paprscích může také vážně ohrožovat zdraví. Během poledne, kdy je záření příliš silné a může indukovat rakovinu kůže a způsobovat její stárnutí, by se neměl opalovat nikdo. Podle kožního fototypu ale mimo období zhruba od jedenácti do tří hodin odpoledne je slunění trvající od půl do jedné hodiny zdraví prospěšné. „Pokud je to v bezpečnou dobu, pak krátké slunění má více blahodárných účinků než negativních,“ tvrdí odborníci.

Po, 05/09/2016 - 09:08
Co na to říkáte?
TOPlist