Česká unie karikaturistů


Česká unie karikaturistůČeská unie karikaturistů (ČUK) byla založena 10. 3. 1990 z iniciativy novináře Ivana Hanouska a sdružuje autory kresleného humoru (cartoons) a karikaturisty z ČR. ČUK je členem FECO (Federation of Cartoonists´ Organisations). Česká unie karikaturistů je profesní organizací, servisním centrem pro své členy. Podmínkou pro přijetí je trvalý zájem o tento publicistický žánr, aktivní činnost v oboru a splnění základních uměleckých kritérií.

Servis spočívá ve vydávání týdeníku e-GAG, který členové dostávají e-mailem (jeho editorem je Ivan Hanousek), a ve výstavní a soutěžní činnosti doma i v zahraničí. ČUK je dnes především kontaktním centrem pro stovku svých členů. Vedle řady aktuálních výstav, soutěží a jiných akcí participuje ČUK od roku 1995 na konání mezinárodní soutěže v kresleném humoru Bienále Písek v sudé roky a od roku 2006 i na setkání karikaturistů Cartoon meeting point Písek v roky sudé. V letech 1996–2008 se podílela na mezinárodních soutěžích: bienále Humorest Hradec Králové a v r. 2002-2008 na každoročním FórProFor v Praze. Soutěž pro české a slovenské autory se koná ve Znojmě při festivalu Gastronomické grotesky.

Páteří spolkového života ČUK jsou pravidelné Salony kresleného humoru, jejichž vernisáže se staly, zejména pro pražské karikaturisty, příležitostí pro vzájemná neformální setkávání. Na nich se každý měsíc autorsky představují členové ČUK i jiná umělecká seskupení, včetně zahraničních kreslířů. Tradice Salonů a katalogů k nim vydávaných sahá hluboko do minulosti, jejich organizátor Josef Kobra Kučera je založil v r. 1970, dlouho před vznikem naší organizace. V rámci salonů se při nejvýznamnější události roku, listopadové valné hromadě ČUK, koná výstava kreseb oslavenců, tzv. Salon Jubilantů.

Od roku 2004 ČUK uděluje své Výroční ceny. Tzv. Řád bílé opice (název vychází ze znaku unie) za významnou životní tvorbu cartoons, za práci pro ČUK a za popularizaci českého kresleného humoru dosud získali (chronologicky) Jiří Winter-Neprakta, Miroslav Barták, Josef Kobra Kučera, Město Písek, Ivan Hanousek, Vladimír Renčín, Východočeské muzeum v Hradci Králové, Jiří Slíva, Robert Radosta a Vladimír Jiránek

Mimo to ČUK vydala řadu katalogů, z nichž nejvíce významné jsou „Encyklopedie českých karikaturistů“ s profily 85 autorů z roku 2005 a almanach „2cet“ vydaný roku 2010 k dvacetiletí její činnosti a ke spolkové výstavě, které se zúčastnilo 75 členů.

ČUK se prezentuje v tiskovinách FECO a na zahraničních informačních portálech cartoons (Polsko, Německo, Itálie, Turecko). Zástupci ČUK jsou zváni do porot mezinárodních soutěží cartoons.

Mnozí členové ČUK se účastní významných světových soutěží cartoons a přivážejí z nich řadu cen a uznání (více u profilů jednotlivých autorů).

Odkaz na oficiální stránky České Unie Karikaturistů

Usměj se na Dikobrazu
Přihlas se nebo Klikni a koukej