Vtipy, vtipné obrázky a černý humor k aktuálnímu dění

Inge Löök


Inge Löök

Inge Löök, vlastním jménem Ingeborg Lievonen se narodila v Helsinkách v roce 1951. V sedmdesátých letech vystudovala zahradní architekturu, a o několik let později absolvovala uměleckoprůmyslovou školu se zaměřením na grafický design. Je známá především jako autorka humorných pohlednic, tvořených výhradně akvarelem. Dále se zabývá tvorbou exlibris, ilustruje dětské knihy, vydává vánoční kalendáře. Ilustracemi přispívá i do různých časopisů a magazínů.
V současné době žije a tvoří východně od Helsinek, ve vesnici Pernaja. Dospěla k názoru, že svoji výtvarnou činnost potřebuje střídat s prací zahradnice, aby byl její život vyvážený. Tvrdí, že když je venku zataženo a prší, je příjemnější zůstat doma a malovat, když však svítí slunce a je teplo, raději se věnuje pracím na zahradě. Podle ní by všechno v životě mělo být v rovnováze a sama považuje za veliké štěstí, že se věnuje pouze tomu, co má ráda.
Inspiraci čerpá ze života kolem sebe, z prostředí, které ji obklopuje. Když byla malé děvče, žila se svou rodinou v sedmipatrovém domě v Helsinkách. Ve stejné budově žili společně i dvě starší dámy, Ali a Fifi. Tyto dvě milé tetičky se staly předlohou pro serii zhruba 300 pohlednic, které autorce přinesly světový věhlas. Staré dámy s laskavou a veselou povahou vyzařují životní optimismus, humor a pohodu. Někdy bychom jejich humorné kousky, s ohledem na většinovou společnost, mohli nazvat až anarchistickými. Autorčiným mottem pro tuto sérii kreseb by mohlo být : „ Nezáleží na věku ale na tom, jak se cítíte a s dobrým partnerem není nic nemožné. „ Sama výtvarnice tvrdí, že staré dámy z pohlednic se svým živým předlohám skutečně podobají. Na rozdíl od nich si ale užijí mnohem více zábavy. S názorem že čas nejsou peníze a utrácení není hřích prožívají své příhody a divákům přináší laskavý humor a pobavení.
Tato finská umělkyně nepatří mezi prvoplánové humoristy, její kresby nenajdete v Nebelsparteru ani New Yorkru. Přesto však se svojí humornou sérií pohlednic vešla ve světovou známost a její dílo vyvolává v nejednom divákovi smích a potěšení. Domnívám se, že svojí tvorbou i životními názory mezi humoristy jednoznačně patří.

So, 16/09/2017 - 14:23
Co na to říkáte?
TOPlist