Jak lidé nerozumí kresleným vtipům (a ještě to drze přiznávají)


Jak lidé nerozumí kresleným vtipům (a ještě to drze přiznávají)

Vlastně chci psát jen o tomhle konkrétním fórku. A je mi naprosto jasné, že pokud lidé neporozumí vtipu, je to vždycky chyba autora. Bez legrace.

Víte, proč vznikly bajky? To původně nebyly pohádky pro děti. Vyprávěly se takhle nelichotivé příběhy o významných panovnících či jejich úřednících, aniž by bylo potřeba kohokoli konkrétně zmiňovat. Stejně všichni věděli, o kom to přesně je. Vypravěč byl však dokonale krytý – on přece vypráví příběh o oslovi, nic jiného za tím není.

Žalobce, který by ho chtěl usvědčit z opaku, musel by sám říct, že ten osel z jeho příběhu je (třeba) hradní kancléř. A tím by taky zároveň bezděčně přiznal, že ho to spojení osla s kancléřem samotného napadlo a že si to tedy nejspíš i tak trochu myslí… Proto se bajkám po staletí tak skvěle dařilo.

Sám dneska moc rád kreslím vtipy, které jsou třeba o politicích, ale žádní politici na nich nikdy nevystupují. Vždyť přece víme, o kom to je.

Ne každý však v tomhle obrázku poznal narážku na úskalí hlasování obyčejných lidí o neobyčejně důležitých věcech. A jestli ta nezpochybnitelná autorita dědičného vládce nebyla vlastně pro život poddaných ve feudálním státu do značné míry osvobozující.

Jenže zatímco žalobci dávných časů měli tolik soudnosti, aby ochotně nenabíhali vypravěčům na vidle, současní příznivci současného prezidenta neváhali a jali se halasně vykřikovat, že moc dobře vědí, kdo je oním pitomcem na Hradě.

Tomu říkám odvaha! Sám bych takovou ošklivou věc rozhodně veřejně nesděloval…

A kromě toho – o tom tenhle vtip opravdu není.

P. S. Jen zlomek čtenářů mě upozornil na to, že Pražský hrad vypadal v dobách králů docela jinak. To je naprostá pravda. Jenže kdybych to nakreslil historicky přesně, měli by zase čtenáři problém poznat, že jde skutečně o ten Hrad.

Obrázek uživatele Vhrsti

Vhrsti

Člen předsednictva České unie karikaturistů (ČUK) je řazen k neoficiální nové vlně českého a slovenského komiksu Generace nula. Je výtvarníkem Večerníčku Bílá paní na hlídání (Česká televize, 2013). Jeho první autorská kniha Chci být dospělý (Mladá fronta, 2007) získala Cenu učitelů SUK za přínos dětskému čtenářství, na ni volně navázaly tituly Prázdniny v nebi (2008) a Chci být dospělý (2013). Kromě vlastních projektů ilustruje i učebnice a beletristické knihy dalších autorů, např. edici Kompletní Boříkovy lapálie Vojtěcha Steklače. Český jazyk 1 s Vhrstiho ilustracemi získal prestižní ocenění BESA (The Best European Schoolbook Awards) za druhou nejlepší učebnici v Evropě. Autorský komiks Hurvínkovy příhody o osudech boskovického skauta Leopolda Färbera publikoval v cenami ověnčené knize Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století (Argo, 2011). Spolupracoval na mnoha dalších zajímavých projektech, jako jsou např. naučné stezky či Muzeum strašidel v Plzni, pravidelně publikuje novinky ze světa komiksu a komiksové recenze, prezentuje se na domácích i mezinárodních společných výstavách, je zastoupen v různých antologiích a sbornících. O jeho aktuální tvorbě se dozvíte na www.vhrsti.cz.

Líbilo? Sdílejte a udělejte radost přátelům
Další články s vtipy? Dejte like a dáme vědět!
Nejčtenější články
  1. 2 402 přečtení
  2. 2 082 přečtení
  3. 1 322 přečtení
  4. 1 046 přečtení
Usměj se na Dikobrazu
Přihlas se nebo Klikni a koukej