Vtipy, vtipné obrázky a černý humor k aktuálnímu dění

K A R P I K 2 0 1 6


K A R P I K   2 0 1 6

Karpik znamená v překladu z polštiny do češtiny kapřík. Kdo, nebo co to je kapřík, to víme určitě všichni. Jen málokdo by si totiž ve spojení s tímto slovem nepředstavil šupináče, dominujícího prostřenému vánočnímu stolu.

V Niemodlinu, v polském městečku vzdálením 75 km východně od Wroclawi, ve vojvodství Opolském, je však slovo karpik významově poněkud širší. A o ryby tu jde rovněž, i když trošku jinak. Jmenuje se tady tak mezinárodní soutěž v kresleném humoru, inspirovaná rybami, rybáři, rybolovem a vším, co k šupinatému světu patří. Akce zde pravidelně probíhá od roku 2003. První ročník obeslalo 54 kreslířů se 104 kresbami. Rok od roku počet zúčastněných umělců stoupá a úměrně s počtem kreslířů roste i počet humorných kreseb, v současnosti prakticky z celého světa ( Thajsko. Mexiko, Irán, Čína, Brazílie, Indie, Řecko, Španělsko … ). S postupem doby vznikl nápad rozšířit kreslířskou soutěž o gastronomický prvek uspořádáním Polsko – České Gastronomické Soutěže zaměřené na rybí speciality. Nová podoba této kulturní akce rozšiřuje také spolupráci obce s českým partnerským městem Štíty.

Niemodlin je nevelké městečko ve vojvodství Opolském. Dnes jej obývá necelých 7000 obyvatel a leží v nadmořské výšce 177 m.n.m. Protéká jím říčka Scinawa Niemodlinska, vlévající se do Kladské Nisy. Již v 10. století zde stála trhová osada, ležící na kupecké stezce do Brna a Prahy. První oficiální zmínka pochází z roku 1224, městská privilegia byla městu udělena v roce 1283. Od počátku 17. stol. do roku 1779 bylo město majetkem šlechtického roku Žerotínů, stejně jako naše Valašské Meziříčí. V 16. století zde byla vybudována soustava rybníků, chov kapra a ostatních sladkovodních ryb zde má tedy tradici několika staletí. Niemodlin je známý po celém Polsku i v zahraničí také různými gastronomickými úpravami rybího masa a chutnými rybími specialitami.

Slavnostní vernisáž XIV. ročníku mezinárodní soutěže „ Karpik „ se letos konala 18.- 19. listopadu v Kulturním domě v Niemodlinu a vstupenka na tuto kulturní akci přišla návštěvníka na 30 zl. Jury pracovala ve složení :Zbigniew Wožniak, Michal Graczyk, Jaroslaw Stojko, Malgorzata Biedroň a Agnieszka Kucharuk. Porota měla nelehký úkol vybrat z počtu více než dvouset kreseb ze 39 zemí a států celého světa práce nejzdařilejší a nejpovedenější. A udělit jim ceny od četných sponzorů a organizací, podporujících tuto akci.

Hlavní cenu, neboli Grand Prix získal domácí autor Bartolomeij Belniak. I tři hlavní ceny zůstaly v Polsku, a podělili se o ně autoři Maciej Trzepalka, Jacek Lackoroňski, a Tomasz Rzeszutek. První cenu obdržel Jiří Novák z Čech, druhou cenu získala Izabela Kowalska – Wieczorek z Polska a třetí cena putovala na Ukrajinu Konstantinu Kazanchevovi. Ceny od početných sponzorů obdrželi domácí Jacek Frackiewicz, Henryk Cebula, Krysztof Suski, Daniel Strzelczyk, Slawomir Makal a Piotr Opalka. V této kategorii byli oceněni rovněž dva čeští autoři, Břetislav Kovařík a Jiří Srna. Diplomy a čestná uznání putovaly do Itálie Paolu Dalpontemu, Sittipuntovi Tumyingovi do Thajska, Vladimíru Kazaněvskému na Ukrajinu a dvěma domácím umělcům Andrzeji Krawczakovi a Dariuszu Pietrzakovi. Nedílnou součástí tohoto podujatí je i soutěž dětských kreseb na stejné téma, nesoucí název „ Maly karpik .“

Během galavečera byli též oceněni nejúspěšnější zahraniční autoři, kteří v průběhu čtrnácti ročníků soutěže získávali opakovaně ocenění a čestná uznání. Kachle s jejich jménem a pro ně typickou kresbou byly umístěny na zdi slávy a umělci si je sami slavnostně odhalili za potlesku početného publika. Potěšující je, že všichni tři autoři jsou z Čech a i na domácí scéně se jedná o to nejlepší, co může žánr domácího výtvarného humoru nabídnout. Jde o Jiřího Nováka z Kolína, Břetislava Kovaříka z Trutnova a Lubomíra Lichého z Hradce Králové.

Pro početné sponzory a všechny oceněné umělce byl na závěr ve společenském sále hotelu Domino uspořádán slavnostní večer s tancem a hudbou. Veselá a mimořádně družná zábava, s taneční muzikou, se stoly prohýbajícími se různými rybími pochoutkami a laskominami, s možností osobně se seznámit a pohovořit s předními polskými karikaturisty, se protáhla daleko přes půlnoc. A bylo to velmi milé, neformální, družné a nezapomenutelné. Podle mého názoru by takto mohla a měla vypadat všechna setkání lidí se společnými zájmy, společnými názory, s podobným pohledem na život a na svět.

A na závěr bych rád přidal něco opravdu tradičního….. Recept na úpravu kapra po nemodlinsku. Jako suroviny budeme potřebovat 4 mrkve, 2 cibule, 1 celer, 2 pórky s bílými konci, vegetu, olivový olej, bobkový list, nové koření, 1,5 kg kapra, mouku, sůl, pepř, citron a olej.

Kapra pokrájíme na filety. Obalíme v mouce, osmažíme na pánvi. Zeleninu pokrájíme na kolečka, pórek zešikma, promícháme s vegetou a olivovým olejem, novým kořením a bobkovým listem. Když zelenina změkne, přendáme na dno žáruvzdorné mísy. Na směs položíme smaženého kapra, přikryjeme zeleninou a alobalem. Vložíme do trouby na 180 – 220 °C a pečeme cca 40 – 60 min.
Dobrou chuť.

Autoři v článku Zbigniew Wožniak Michal Graczyk Jaroslaw Stojko Malgorzata Biedroň Agnieszka Kucharuk Bartolomeij Belniak Maciej Trzepalka Jack Lackoroňski Tomasz Rzeszutek Jiří Novák Izabela Kowalska-Wieczorek Jacek Frackiewicz Henryk Cebula Krysztof Suski Daniel Stezelczyk Slawomir Makal Piotr Opalka Břetislav Kovařík Jiří Srna Paolo Dalponte Sittipunt Tumying Vladimir Kazanevski Konstantin Kazanchev Andrzej Krawczak Dariusz Pietrzak Lubomír Lichý
Čt, 24/11/2016 - 22:32
Co na to říkáte?
TOPlist