Vtipy, vtipné obrázky a černý humor k aktuálnímu dění

Komáři se vyhýbají lidem se sladkým potem


ABERDEEN – Proč je někdo komáry doslova oblepen a druhého si všimne sotva jeden dvoukřídlý upír? Britští biologové odhalili odpověď na tuto otázku. Vše souvisí s biorepelenční vlastností lidského potu. Zatímco jedni lidé mají pot, který komárům voní a přitahuje je, jiní jsou díky genům vlastníky takového, který tento hmyz naopak silně odpuzuje. A komáři nemají rádi především lidi páchnoucí „sladkým“ potem.

Oněmi látkami produkujícími „ovocně nasládlý“ zápach jsou uhlovodíky ketony. Kdo jich má v potu hodně, tomu se komáři rádi vyhnou. V opačném případě si ale ochotně pochutnají na krvi. A objev by mohl pomoci při vývoji nových repelentů, které by lidi bez „sladce ovocného“ zápachu pomohly před věčně hladovým hmyzem ochránit.

První testy s ketonickými repelenty proběhly v Keni a Brazílii, kde komáři přenášejí malárii a žlutou horečku. A výsledky byly velmi slibné, repelenty obsahující ketony totiž spolehlivě účinkovaly. A co víc, tyto repelenty odpuzují také nepříjemné muchničky a, co je ještě důležitější, i klíšťata.

Čt, 04/08/2016 - 10:46
Co na to říkáte?
TOPlist